Pezinský chrámový zbor

1867 – 1914

Spevácky spolok v Pezinku, ktorý svojimi koncertnými vystúpeniami úspešne pôsobil do roku 1910, vznikol v novembri 1867. Ako sa dozvedáme zo štatútu spolku, ktorý opatruje Okresný archív v Modre, poslaním spevokolu bolo umelecké pestovanie a rozširovanie mužského zborového spevu. Vytýčený cieľ mal spevokol zabezpečovať sústavným nacvičovaním skladieb a speváckymi večermi pre obecenstvo nielen v Pezinku, ale aj v iných mestách a obciach. Hlavné koncerty spevokolu v Pezinku mali byť počas roka tri: na sviatok založenia spolku (november), silvestrovský koncert a fašiangová tanečná zábava so spevom. Zájazdy do okolia sa mali konať hlavne v lete, a to podľa možnosti aj s hudbou. Spevokol vystupoval nielen na občianskych slávnostiach, ale aj na slávnostiach cirkevných a pri bohoslužbách v katolíckych a evanjelických chrámoch. V roku 1910 prišlo k istým zmenám v činnosti spolku, čomu nasvedčuje aj jeho pomenovanie „občiansky spevokol.“ Že v roku 1910 nejde o nový spevokol, ale pokračovanie spevokolu z roku 1867 svedčia aj tlačou vydané stanovy s rovnakým emblémom na prvej strane.

1914 - 1987

V roku 1914 františkánsky páter Odorik Follrich začal formovať Pezinský chrámový zbor. Po prvej svetovej vojne sa pod vedením národného umelca Eugena Suchoňa rozšíril na zmiešaný zbor. V priebehu 50-tych a v prvej polovici 60-tych rokov aktivita zboru bola tlmená v dôsledku rastúceho komunistického protináboženského útlaku. V týchto sťažených podmienkach zbor nacvičoval nové skladby v súkromných domoch pod vedením Jarolíma Šipoša. Zbor nezanikol ani v dobe normalizácie, i keď jeho činnosť sa nemohla rozvíjať v plnej šírke. Na konci radu dirigentov formujúcich po desaťročia toto teleso stojí od roku 1987 Marián Šipoš.

1987 - 2013

Od roku 1987 vedie zbor Marián Šipoš, ktorý pri dirigentskom pulte nahradil svojho otca. Až po páde komunistického totalitného systému v roku 1989 mohol zbor rozvíjať svoju činnosť v plnej šírke. V súčasnosti sa zbor venuje predovšetkým interpretácii klasickej i modernej chrámovej hudby. Za sebou má celý rad aktivít, najmä súťaží, festivalov a koncertov. Jeho pozoruhodné kvality potvrdzujú aj tri 1. miesta na medzinárodných zborových súťažiach v Olomouci (1998), na Malte (2002) a v Banskej Bystrici (2008), ako aj Zlaté pásmo na medzinárodnej súťaži Musica Sacra v Bratislave (2007), či množstvo dalších ocenení na súťažiach v Portugalsku, Estónsku, Francúzsku či Dánsku. Okrem toho koncertoval v 13 europských krajinách i v USA. Účinkuje pri významných cirkevných slávnostiach a na festivaloch vážnej hudby (BHS) či projektoch (tanečné divadlo Everest pre SND). O neobvyklej komunikatívnej schopnosti zboru počas vystúpení svedčí aj samostatný koncert na festivale Bažant Pohoda 2008. Na svojom konte má zbor 2 profilové CD (Ad una Corda 1999, Te Deum Laudamus 2006) a verejné nahrávky pre Slovenský rozhlas. Organizuje medzinárodný festival chrámových zborov AD UNA CORDA v Pezinku a rad dalších koncertných cyklov a projektov. Za svoju aktívnu činnosť bol zbor v roku 2000 ocenený Mestom Pezinok a v roku 2005 Bratislavským samosprávnym krajom.